Dezinfekcija - vode za piće je poslednji postupak u procesu prečišćavanja vode, izuzev u slučaju fluorisanja vode za piće kada se dodavanje fluora u vodu za piće obavlja samo nakon kompletnog prečišćavanja i kompletne dezinfekcije.
DEZINFEKCIJOM VODE SE: UNIŠTAVAJU MIKROORGANIZMI I NJIHOVI RAZGRADNI PRODUKTI U VODI, SPREČAVA NASTANAK BOLESTI, SPREČAVA POJAVA HIDRIČNIH EPIDEMIJA, OBEZBEDJUJE ZDRAVSTENA BEZBEDNOST VODE ZA PIĆE Ali se takodje stvaraju razgradni produkti dezinfekcionih sredstava koji mogu štetno delovati na životnu sredinu i čoveka. Najčešći vid dezinfekcije vode je HLORINACIJA i vrši se hlornim preparatima: Hlorni gas, Hipohloriti (Na-hipohlorit, kaporit), Hloramini, Hlorni kreč. Hlorni gas – sadrži 100% aktinog hlora, vrlo snažan i opasan dezinficijens, koristi se samo u velikim vodovodnim sistemima, nema razgradnih produkata (skup, opasan, tehnološki zahtevan).
Hipohloriti – (Na-hipohlorit poznat kao "Žavelova voda") sadrži 4-16% aktivnog hlora. Kaporit – sadrži 70% aktivnog hlora, na tržištu i u čvrstom i tečnom obliku oristi se za manje vodovodne sisteme, cisterne i bazene.
Hloramini – sadrže 25% aktinog hlora, najmanja količina štetnih razgradnih produkata, dugodelujući su, preporučeni za male sisteme, upotreba zahteva stalan nadzor zbog mogućeg poremećaja ravnoteže hlora i amonijaka što dovodi do promene ukusa i mirisa vode i mekrobiološke nestabilnosti.
Hlorni kreč – sadrži 25 - 35% aktivnog hlora, najnestabilnije je sredstvo, koristi se za dezinfekciju objekata (bunara, bazena, rezervoara).